AKCIOVÝ PIVOVAR LIBERTAS

Libertas je nejen latinský výraz značící privilegium nebo svobodu, ale od roku 2019 i další výrazná značka, která obohatila tuzemskou nabídku o řemeslný pivovar s jasně definovanou vizí a jednoduchým konceptem, v němž hraje prim logicky rozdělené pivní portfolio, nápadité receptury a přátelská atmosféra v pivovarském výčepu, který se specializuje výhradně na dobře ošetřená piva vlastní provenience. Z toho důvodu nenajdou zákazníci v Libertasu stálou kuchyni či kávovar. Všechno směřuje jen a pouze směrem k pivu a příjemnému sousedskému posezení na zahrádce i v pivovarském výčepu. Na pozemku pivovaru občas „kotví“ food trucky, které doplňují stálou nabídku kvalitních studených pochutin.

Název pivovaru
Adresa
Kraj
WWW https://pivovar-libertas.cz/
Sládek
Rok založení
Typ
Kapacita varny
Stáčí
Vybavení

Kdo je tu akcionář?

Pivovar vznikl díky spolupráci a investici několika akcionářů. Na otázku, jak takové vedení funguje, odpovídá jeden z nich Roman Martinák s úsměvem: „Tady všechno klape, jak má.“ Moderně pojatá, minimalistická budova pivovaru s prostornou zahradou vyrostla na zelené louce, respektive na místě bývalé betonárky v Úvalech u Prahy. Prostorná hala je podřízena především funkčnosti a pivovarské technologii s dominantní dvacetihektolitrovou varnou, na kterou se otevírá pohled prosklenou stěnou útulného výčepu. Tomu vévodí sbírka historických pivních cedulí a portréty hlavních akcionářů. Libertas se nemůže zaklínat hlubokou tradicí, přesto suverénně pokládá základy své vlastní. Před nedávnem například přizval mezi akcionáře i své fanoušky a pijáky zdejšího piva.

Čtyři různé ležáky

Od začátků se pivovar může opřít o bohaté zkušenosti a nápadité receptury sládka Roberta Fraňka, který během své kariéry vedle zahraničních zkušeností působil mimo jiné i u Hendrycha ve Vrchlabí a v pivovaru Kamenice nad Lipou. Jeho rukopis poznáte snadno: spojuje robustní sladové tělo, výrazné chmelení a vysokou pitelnost. Na této jednoduché filozofii stojí první produktová řada, kterou Libertas pokládá za pevný základní kámen: „U nás v pivovaru máme nejraději ležáky. Zatím máme v portfoliu čtyři a ke každému přistupujeme velmi individuálně. Každý́ máme svého favorita, někdo lehkou osmu, někdo třírmutovou dvanáctku, za studena chmelenou čtrnáctku a samozřejmě všichni milujeme naši jedenáctku. Jsme nadšení, že můžeme pokračovat v tradici českého ležáku vybudované generacemi našich předchůdců – pivovarníků. Ležáky jsou prostě naše chlouba a hrdost,“ charakterizuje Roman Martinák nejprodávanější piva.

Piva dozrávaná na dřevě

Druhou základní vášní a zároveň prémiovou produktovou řadou Libertasu jsou piva dozrávaná na dřevě, tedy takzvaná barrel aged piva. V tomto ohledu volí pivovar nejpracnější postup, když piva nechává dozrávat výhradně v dřevěných sudech a s přidáním čerstvě rozkvašených kvasnic, které zajisté sycení přírodním CO2. „Máme sudy od skotské whisky, přes bourbony, rumy, koňak, kalvádos až po grapu. Na výsledek si musíme vždy počkat minimálně rok. Letos na podzim půjde do prodeje Imperial Stout, který strávil v sudech po Bruichladdich whisky celé dva roky. Barrel Ageingu bychom se chtěli věnovat ještě intenzivněji. Více zajímavých sudů, více pivních stylů, je to pro nás velká inspirace,“ popisuje tuto řadu těžkých, chuťově výrazných dezertních piv Robert Franěk, který zátiší s dřevěnými sudy ukazuje s velkou hrdostí.

Proč se pivovar rozhodl právě pro tento náročný způsob výroby? „Dřevěné barely dodávají finálnímu pivu další rozměr. Není to tedy jen použitý slad a chmel, ale i dřevo použité na výrobu sudu, úprava vnitřního povrchu a předchozí náplň, co určuje charakter a chuťový profil každého piva. Je úžasné pozorovat, jak se pivo v barelech vyvíjí, získává na komplexitě. Každý sud předává pivu něco jiného, záleží na čase, teplotě… Prostě každý barel a každý ročník bude jiný. A přesně ta rozmanitost nás inspiruje,“ říká Franěk.

Interpretace světových pivních stylů

Třetí řadu piv Libertasu pak tvoří interpretace světových pivních stylů. I přes soustředění na ležáky jsou tato svrchně kvašená piva velice chutná, stylově čistá, ať už jde o kyseláče s ovocnou složkou, IPA nebo pšeničné pivo, které po velkém boomu na konci devadesátých let přeci jen ustoupilo pod náporem amerických a britských speciálů do pozadí. „Neženeme se za kvantitou, ale snažíme se každý, pro nás nový pivní styl nejdříve perfektně zvládnout, než se pustíme do nějakých experimentů,“ říká k tomu sládek Robert Franěk. Od svého otevření v roce 2019 uvařil pivovar pouhých devatenáct různých druhů piva, což ho řadí mezi konzervativnější značky na trhu. Nejúspěšnějším z nich je pochopitelně Bohemian Lager 11°, který spojuje plné sladové tělo a příjemnou zemitost Žateckého poloraného červeňáku a robustní hořkost odrůdy Agnus.

Libertas je skvělou ukázkou toho, jak na zelené louce postavit zákaznicky vstřícný a komerčně úspěšný pivovar s jasnými hodnotami a absolutním důrazem na kvalitu piva. Tak pivní svobodě zdar i v dalších letech!

Vít Schmarc
Vít Schmarc
Kulturní novinář, filmový distributor a letitý pivní nadšenec, domovarník a momentálně i nájemná pivovarská síla.

Podobné články

PIVOVAR OBORA

Martin Novák je především farmář. Na táborsku má statek, kde chová skot na mléko, pěstuje obilí. V roce 2008 postavil vlastní bioplynovou elektrárnu. Takže...