Dokončení piva krok za krokem

1 Pivo vám kvasí v bandasce při teplotě 15-24 stupňů ideálně v temnu a ideálně uprostřed teplotního rozmezí. Nižší teplota = pomalejší kvašení. Vyšší teplota = rychlejší kvašení s rizikem vzniku nežádoucích aromat. Kvasný proces se projevuje tvorbou husté pěny na povrchu a tvorbou CO2. Z toho důvodu je uzávěr na bandasce povolený (volně položený), aby přebytečné CO2 mohlo unikat.

Takto zhruba vypadá vrcholná fáze kvašení. Pak začne pěna padat. Jakmile jsme za vrcholem, stačí počkat zhruba ještě den a můžete pokračovat dalším krokem.

2 Kvašení bude v závislosti na teplotě probíhat cca 3-7 dnů (nižší teplota déle a naopak). Správně bychom měli prokvašení měřit, ale v tomto případě si vystačíme s odhadem. Konec kvašení poznáte tak, že pěna na povrchu začne výrazněji řídnout (případně téměř zmizne) a u dna se usadila větší vrstva kvasinek (usazují se průběžně).  

3 /Tento krok není nutný./ Pokud chcete mít pivo čiřejší (méně zákalu), doporučujeme prokvašenou bandasku umístit na 1 až 2 dny na chladné temné místo s teplotou 1-5 stupňů (pozor! nepřemrznout!) (balkon, lednice) – ještě více kvasinek si sedne na dno.

4 Pivo je připraveno ke stáčení do láhví. Ideální jsou tmavé (hnědé) láhve. Objem láhví si zvolte dle libosti. Do každé láhve před stáčením vhoďte příslušný počet dropsů:

1 drops = 0,5 litru piva

Drops (bonbon) zajistí sekundární kvašení, tedy nasycení CO2, tedy říz! Drops je čistý cukr a tím poskytneme zbylým kvasinkám další „potravu“, aby nám v pivu vyprodukovaly CO2.

Láhev s patentním uzávěrem – rychlé a jednoduché použití.

Z bandasky do láhví stáčíme hadičkou. Opatrně, abyste nabrali co nejméně kalu (kvasinek) ze dna. Klidně můžete použít běžné PET láhve a pevně uzavřít. Až do konzumace neotvírat.

TIP: Dobře se hodí pivní láhve Bernard s patentním uzávěrem. Viz obrázek.

POZOR: Na sterilitu! Láhve před plněním je třeba dezinfikovat. Nejjednodušší je horká voda. (Vařící voda vám PETku zkroutí, voda cca 80  stupňů na dezinfekci stačí a PETky by měly vydržet).

TIP:  Láhve plníme „tak akorát“. Nedělejte „podmíráky“, v láhvi pak zůstane zbytečně moc vzduchu (kyslík je nepřítel). Neplňte ani na maximum, při otevření může obsah „vystřelit“.  

TIP: Pokud náhodou nemáte hadičku, můžete pivo do láhví přelít přes trychtýř. Jen musíte počítat, že rozvíříte kvasinky a v láhvích jich bude víc (tj. pivo bude kalnější, ale to není problém).

5 Naplněné a pevně uzavřené láhve ponechte cca 2-4 dny opět při teplotě 15-24 °C (stejné místo jako jste prvně kvasili). Proběhne sekundární kvašení (drops + kvasinky = CO2), pivo se nasytí „bulinkami“.

6 Poté přemístěte láhve do lednice (sklepa) a nechte uležet cca další tři týdny (můžete průběžně ochutnávat, jak pivo zraje a jak se mění jeho chuť: cca po týdnu je pivo „divoké“, chuťové nesourodé, a postupně si sedá a harmonizuje se).

A výsledek…

7 Pivo je hotovo. Typický ejl s bohatou chutí. Zákal piva a sedlina na dně láhve nejsou vada, ale vlastnost. Vyrobili jsme nefiltrované a nepasterované pivo.

8 Dej bůh štěstí! 🙂