HOŘICKÝ PIVOVAR JUNGBERG

Na začátku bylo pouhých třicet litrů piva, ale ten magický proces vaření Tomáše Junga a Petra Hohberga natolik pohltil, že pivovarnictví zcela propadli. „Uchvátila nás vůně vařeného sladu, ještě více aromatický chmelovar i slavnostní moment přidání kvasnic,“ popisují na svých webových stránkách zrod pivovaru JungBerg. Ten nejprve „létal“ bez vlastního zázemí a vařil třeba v Zichovci či Podřipském pivovaru. Ale brzy přišla touha se usadit. Zprvu oba zakladatelé uvažovali nad stavbou nového pivovaru, ale kouzlu historické novorenesanční budovy původního hořického pivovaru nešlo odolat. 

Název pivovaru
Adresa
Kraj
WWW https://jungberg.eu/
Sládek
Rok založení
Typ
Kapacita varny
Stáčí

Mistr mezi ležáky

„Poprvé v Hořicích zavoněl slad a chmel 1. června 2017,“ vzpomíná na slavnostní okamžik Tomáš Jung. Tedy poprvé po více jak čtyřicetileté pauze od doby, kdy v roce 1976 skončil místní podnik proslulý svým výrazně hořkým pivem. Loni v květnu pivovar JungBerg uvařil jubilejní 600. várku. A tradici rozhodně nedělá ostudu. „Jsme pivovar, který miluje české pivo – tedy naším hlavním opěrným sloupem je populární hořický ležák PP 12%. Hned v závěsu za ním je spodně kvašená desítka 300 KURVEN 10% pojmenovaná po zdejších slavných motocyklových závodech 300 zatáček Gustava Havla,“ popisuje základ sortimentu Jung. Oběma pivy si JungBerg okamžitě v pivní komunitě vydobyl respekt. Šest týdnů ležící dvanáctka vyniká svou hořkostí, ale také svěží linkou žateckého chmele, ale její perfektní charakter dotváří také chlebnaté tělo. Pitelnost? Nekonečná. A desítka je podobný zážitek, jen v odlehčenější verzi.

„Napijete se a absolutně nic vám v chuti nevadí. Krásně sklouzne do krku. Hořkost tak akorát, příjemná sladovost pohladí jazyk a vy máte chuť říci: mňam,“ popisuje spolumajitel Jung tajemství jejich dvanáctky. „Je vyrobeno jen z neupravené hořické vody, sladu, chmele a kvasnic. Tak, jak to má být. Každý (nejen) český pivař mu dobře rozumí a chutí pohladí. I my, když při konzumaci střídáme různé pivní styly, se k našemu ležáku vždy vrátíme. Je to vlajková loď i domovský přístav.“ Je to nejprodávanější pivo JungBergu a jeho název je zkratkou slov Pořádné pivo. Což je vlastně ta nejpřesnější definice.

Lahve i soudky, co se nevidí

Portfolio pivovaru rozšiřují svrchně kvašená piva LUCIPA 14% nebo PETRALE 10%, které už svými názvy kombinujícími typická česká jména a dva populární pivní styly prozrazují, že v Hořicích se chtějí držet tradic. Jejich Ale a IPA jsou sympaticky jednoduché, lehce obilné, trochu do oříškova, hořké, nepřehánějí to s aromatičností a jsou především pitelné. Tomáš Jung přiznává, že různé speciály si „pro radost občas vystřihnou“, ale většinou jako jednorázovou zajímavost pro potěšení. Někdy se však z pokusu stane stálice. „Náš sládek Radim Šafařík má jednu důležitou schopnost i odbornost – když vymyslíme novou recepturu, na první pokus se mu vždy pivo povede. Tak se stalo také u piva GOTHARD 16%, které se ze sezónního speciálu vyšvihlo na stálé pivo. Skrytá perla pivovaru JungBerg,“ popisuje Jung pivo v duchu silnějších německých Bocků, v němž však i přes výrazné tělo opět umanutě promlouvají žatecké chmely.

JungBerg nesází na neustálou produkci novinek, kterými by překvapoval zmlsané zákazníky pivoték hledající nové a nové styly, a tak se s příchodem předloňských restrikcí musel potýkat po svém. „Korona ovlivnila absolutně všechno. Výstav samozřejmě taky. Rozhodli jsme se, že nebudeme spoléhat na stát, spolehneme se sami na sebe a pokusíme se přežít vlastní silou,“ říká Tomáš Jung. „Asi se to povedlo, ale ještě není konec. Moc nám pomohla velmi dobrá pověst piva JungBerg a také místní komunita, která nás neúnavně podporovala. Otevřeli jsme v areálu pivovaru pravidelné výdejové okno, prodávali lahvové pivo včetně čerstvě stočených PET lahví a pořídili malé 15l sudy i chlazení k zápůjčce. To fungovalo jako brzda pádu, ale samozřejmě to nenahradí zavřené hospody.“

Pokud byste tedy někde narazili na atypické butylky od JungBergu o obsahu 0,66 litru, případně na jejich miniaturní dvoulitrové, znovu naplnitelné soudky, které jsou ideálním společníkem třeba na piknik, neváhejte. Bude v nich pořádné pivo.

Tomáš Stejskal
Tomáš Stejskal
Novinář, převážně filmový a komiksový kritik, který však po více než dekádě amatérského, leč systematického degustování desítek pivních stylů z celého světa, stále více píše také o svém nejoblíbenějším nápoji.

Podobné články

PIVOVAR OBORA

Martin Novák je především farmář. Na táborsku má statek, kde chová skot na mléko, pěstuje obilí. V roce 2008 postavil vlastní bioplynovou elektrárnu. Takže...