PIVOVAR HOSTOMICE

Středočeské Brdy a okolí prošly v posledních letech hotovou pivní renesancí. U Příbrami působí sympaticky komunitní pivovar Podlesí, nedaleko Dobříše si místní realitní společnost Energon otevřela vlastní podnik Nový Rybník s velmi obstojným pivem. V Kytíně vyrostla z ničeho jedna z minipivovarských klasik a dobré věci se dějí také za „hřebenem Brd“. Ve všeradickém zámku se potkávají recepty Magdaleny Dobromily Rettigové se znamenitým pivem Všerad, jemuž na svět pomáhal i legendární Martin Matuška. My se však přesouváme o pár kilometrů dál, blíže k úpatí Brd, kde v malém městě Hostomice stojí pivovarská budova z poloviny 19. století. Várečná tradice tu však sahá až na počátek 15. století a v roce 2011 tu sládek Štěpán Kříž našel to, co velmi dlouho hledal.

Název pivovaru
Adresa
Kraj
WWW http://www.pivovarhostomice.cz/
Sládek
Rok založení
Typ
Kapacita varny
Stáčí
Vybavení

Štěpán Kříž má opravdu úctyhodný pivovarský rejstřík. Šest let působil v malém pivovaru v Japonsku, kam odešel ihned po škole. Zakládal pivovar na Barbadosu, v Čechách prošel Kutnou Horou a Dalešicemi, až nakonec zakotvil na Brdech. Působení v Dalešicích mu vnuklo myšlenku, že by vlastní pivo měl vařit v objektu, který je historicky spjatý s pivem. A Hostomice se nakonec ukázaly jako ideální místo. Část objektu odkoupil od rodiny Greifových, která zde dříve pivo vařila a chátrající objekt nechal velmi citlivě zrekonstruovat. Budova nepůsobí nijak okázale, ale člověk musí ocenit cit pro detail a nenuceného starosvětského ducha. Modernizujících prvků je tu minimálně, Hostomice dýchají pivovarskou historií a svou línou poezií skutečně evokují Dalešice, jen v komornějším vydání.

Tipy na výlet

PĚŠÍ
Studený vrch – rozhledna
Axamitova brána

Ze strany do ulice se vchází do útulné „nálevny“, která se soustředí výhradně na péči o zdejší pivo. Z druhé strany se ukrývá krásné pivovarské nádvoří s příjemným posezením. V létě se tu dá k pivu pořídit i výtečný street food mexické provenience. Filozofie hostomického piva Fabián je prostá: „Vyrábím normální pivo, pro běžné konzumenty, za normální peníze, od začátku stejně. Mám ustálený sortiment, tři piva stálá a pět speciálů během roku,“ shrnuje Kříž. Vlajkovou lodí je Hostomická 12°, která patří k tomu nejlepšímu, co český ležákový trh nabízí. Plné sladové tělo přechází do delšího chmelového doznívání, které je příjemně zemité a bylinné, se stopami citronové kůry. Podobně vyladěná je i zdejší desítka, která svým svěžím chmelovým profilem a chlebovou plností svádí přes brdské kopce vyrovnaný souboj s kytínskou. Vyhlášený je i černý Fabián, hezky prokvašená čtrnáctka s lehce hřejivými tóny kávového likéru a sušeného ovoce. Hostomice se drží spodního kvašení, což platí i o jejich speciálech, které jen výjimečně stylově opouští českou kotlinu. Největší výzva? „Fabián 15° březnový. Vaří se v březnu, celou letní sezónu blokuje tank ve sklepě a prodává se až na sv. Václava,“ říká sládek.

Pivovar, který provozuje pod názvem Pivovarská nalévárna i dva podniky v Praze, své pivo až do úderu pandemie výhradně sudoval. V roce 2019 však musel rychle přejít na PET lahve a zásadním opatřením bylo i zakoupení plechovkovací linky, což je na tak malý pivovar stále poměrně nezvyklá investice. „Náklady na linku se nikdy nevrátí, ale mám malý obal, za který se nemusím stydět a vím, že je v něm Fabián ve vynikající kondici,“ komentuje rozhodnutí Štěpán Kříž. Jeho vysněný hostomický projekt rozhodně dech neztrácí a určitě stojí za malou zajížďku či vyjížďku. Konec konců, zahrádka už funguje a přímo pod komínem chutná Fabián dvojnásob.

Vít Schmarc
Vít Schmarc
Kulturní novinář, filmový distributor a letitý pivní nadšenec, domovarník a momentálně i nájemná pivovarská síla.

Podobné články

PIVOVAR OBORA

Martin Novák je především farmář. Na táborsku má statek, kde chová skot na mléko, pěstuje obilí. V roce 2008 postavil vlastní bioplynovou elektrárnu. Takže...