PIVOVAR ČESTMÍR

„Létající Čestmír létá tam a zpět, já ho podezřívám, že zná jiný svět. Svět zázračných možností…“ pěl Michal David v titulní písni Karla Svobody a Zdeňka Rytíře z kdysi tak populárního stejnojmenného dětského seriálu. Pivní hrdina Létající Čestmír svým názvem vzdal laškovný hold oblíbené televizní zábavě a zároveň tak přiznal, že je pivovarem bez pivovaru, že vaří u těch, kdo mají zrovna volnou kapacitu. Po dvou letech kočování po čtyřech různých pivovarech Čestmír dolétal, zbavil se prvního slůvka svého názvu a usadil se ve vlastním pivovaru v Brandýse nad Labem. Ve vínku si možná ponechal kousek Rytířova textu o „světě zázračných možností“, ale jinak tvrdil trochu jinou muziku. Alespoň tak napovídá jeden z jejich IPA jménem Arise, inspirovaný údernou skladbou brazilské metalové kapely Sepultura, jejíž kopák má podobnou moc jako popíjení tohoto piva nachmeleného nejklasičtější americkou úderkou Cascade, Citra, Centennial – dovede i mrtvého vytáhnout z hrobu.

Název pivovaru
Adresa
Kraj
WWW https://www.pivovarcestmir.cz/
Sládek
Rok založení
Typ
Kapacita varny
Stáčí

Jak uvařit pivo bez vaření

Pivovar založili Imrich Kočiš a Karel Kamarýt, oba domovařiči, kteří prošli rekvalifikačním kurzem v pivovaru Frýdlant, kde tehdy ještě sládkoval Pavel Palouš. Do týmu později přibyl Martin Tahotný, naopak Kamarýt se počátkem loňského roku vydal vlastní cestou. A novými cestami se vydává i Čestmír, když může naplno nést odpovědnost za vlastní varnu. „Jako létající pivovar jsme vařili pouze svrchně kvašená piva – APA, IPA, Stout,“ vzpomíná na kočovnické doby Imrich Kočiš. „Ve svém pivovaru jsme začali vařit hned od začátku i ležák a nyní jsou v portfoliu také piva kyselá a kalné NEIPA. Za naší krátkou existenci jsme uvařili cca 70 druhů piv.“ Kočiš přiznává, že s usazením ve vlastním se změnilo takřka vše. „Najednou jsme byli zodpovědní za celý proces výroby. Museli jsme prodat podstatně víc piva, hledat nové odběratele. Každopádně, že jsme byli nejprve létající, byla obrovská výhoda. Nezačínali jsme od nuly.“

Dodnes se na špici Čestmírova portfolia drží jedenáctistupňová APA Skydancer. „Toto pivo vaříme úplně od začátku, vlastně pouze s následnou malou úpravou receptu to bylo první pivo, co jsme ve vlastním uvařili. Jedná se o jednoduché pitelné pivo, které se dá pít celý večer,“  hodnotí nejprodávanější pivo čestmírovské nabídky Kočiš.

Čestmír si brzy získal pozornost svými svrchně kvašenými pivy kombinujícími různé americké, australské a novozélandské chmely. Ať už v hořkých IPA, nebo džusovitých NEIPA. Když ale dostane sládek a spolumajitel Imrich Kočiš otázku, co byla dosud největší výzva, směje se: „Určitě poskládat celou technologii do pivovaru, který má i s chlaďákem 65 metrů čtverečních.“ Ale i v přístavbě rodinného domku, kde pivovar sídlí, se dají podnikat velké věci. Třeba uvařit pivo, které se vlastně nevaří. „Nutné bylo téměř sterilní prostředí. Nevíme, že by se někdo další o Raw pivo u nás pokusil,“ popisuje sládek Kočiš vznik piva Raw NEIPA. Při jeho výrobě byla překročena teplota 42 stupňů Celsia, ale ke chmelovaru nedošlo. „To znamená, že se sladina po scezení již nevaří, chmel se dá do whirpoolu a pak se pivo chmelí za studena. Chuť byla velmi hutná,“ směje se.

Představuje se nový chmel

Loni na jaře Čestmír jako jeden z prvních tuzemských pivovarů představil nový chmel Talus. „Chtěli jsme ho zkusit hned, jak to bylo možné. Je vyšlechtěn z našeho milovaného chmelu Sabro, ale podle mě je komplexnější. Věřím, že bude oblíbený, minimálně u nás v pivovaru,“ popisoval tehdy novinku Kočiš. A i po roce je mu nutno dát za pravdu, zatímco Sabro má zatvrzelé příznivce i odpůrce kvůli své specifické kokosové chuti, Talus nabízí třeba také svěží tóny květin a růžového grepu.

Navzdory pandemii Čestmíru předloni vzrostl výstav. „V roce 2019 jsme nicméně ve svém začínali, takže nelze porovnávat. Každopádně s výstavem jsme vzhledem k situaci spokojeni,“ shrnoval nelehkou dobu Kočiš. „Naštěstí jsme v listopadu 2019 zainvestovali sice do malé, ale kvalitní plničky lahví, která disponuje i vakuací, a to nás asi zachránilo. Během dvou dnů se nám podařilo spustit e-shop, kde bylo možné platit kartou, pivo jsme po Praze a Brandýse rozváželi osobně a po celém Česku zasílali kurýrní službou. Dále jsme se hodně věnovali obchodu, odběratelům dali alespoň malou slevu na lahve. Nepodráželi jsme ceny na e-shopu, přece jen pro nás stále jsou hlavní naši odběratelé. Jsme na jedné lodi a musíme bojovat společně.“

Tomáš Stejskal
Tomáš Stejskal
Novinář, převážně filmový a komiksový kritik, který však po více než dekádě amatérského, leč systematického degustování desítek pivních stylů z celého světa, stále více píše také o svém nejoblíbenějším nápoji.

Podobné články

PIVOVAR OBORA

Martin Novák je především farmář. Na táborsku má statek, kde chová skot na mléko, pěstuje obilí. V roce 2008 postavil vlastní bioplynovou elektrárnu. Takže...