PIVOVAR COBOLIS

Zvenku je to stále ten starý kulturní dům, který na pražském Ládví stál celé dekády. Do nedávna pospolu s druhou architektonicky příbuznou budovou bývalého kina, v jehož předsálí ještě před pár lety na návštěvníky dýchal duch 90. let. Obskurní výzdoba, automaty se starými videohrami, dokonce automat na pizzu. Kino s jedním z největších pláten v Praze už padlo za oběť těžké technice. A když člověk vstoupí do budovy vedlejšího kulturáku, po minulosti ani stopy. Moderní industriálně minimalistický prostor pivovaru Cobolis prosvětlený dřevem už čtyři roky nabízí nejen kvalitní jídlo a ležáky, ale také množství mnohem méně běžných pivních stylů.

Název pivovaru
Adresa
Kraj
WWW https://cobolis.cz/
Sládek
Rok založení
Typ
Kapacita varny
Stáčí
Vybavení

Pro místní i pro fajnšmekry

Sládek Pavel Palouš má za sebou četné úspěchy už z doby, kdy vařil pivo ve Frýdlantu. V Cobolisu se pokouší najít to možná vůbec nejtěžší: kompromis mezi lokálně přívětivou pivovarskou restaurací na pozvolna ožívající pražské periferii a ambiciózním craftovým podnikem, který se už jen stupňovitostí svých piv rozmachuje do nebývalého rozpětí. To nejslabší je čtystupňové, nejsilnější má přinejmenším o dvacet stupňů víc.

„Myslím, že naše portfolio je svědectvím o rozmanitosti a pestrosti pivního světa,“ říká usměvavý Palouš, z něhož láska k pivu přímo čiší. „Osobně se snažím pochopit jednotlivé pivní styly, zjistit, co mě v nich baví a pak je tak začít vařit. Minimálně první pivo z daného stylu se vždy snažíme udělat čistě ve stylu a případně ta další už jako volnou inspiraci a třeba modernější pojetí. Mým podpisem je doufám pitelnost a vyváženost piv, alespoň tak se snažím psát své recepty.“

Základem je tu pochopitelně český ležák. V létě desítka Předák a v zimě dvanáctka Praotec, která hned během prvního roku získala cenu na soutěži Slunce ve skle. A z těch svrchně kvašených American Pale Ale Nevada, trochu sladová, hořká, decentně do grepova chmelená americkými chmely. „Trochu jsme ji přihnuli pro českého konzumenta,“ přiznává Palouš, který myslí i na běžné pivaře z okolí neholdující experimentům.

Může pivo chutnat po česneku?

Cobolis pravidelně rozšiřuje svou nabídku o nové kousky. Zhruba jednou měsíčně, vždy v pondělí se představuje novinka. Ještě než se začne prodávat na čepu, vykulí se ze sklepa malý samospádový soudek, který se narazí tradičním způsobem za použití dřevěné palice. A obsah se pak rozdá hostům. Je v tom kousek sousedských tradic z dob, kdy byl malý tradiční pivovar v každé vesnici, ale také moderní touha sládka přitáhnout na ochutnávku novinky nadšence z celé Prahy. Často právě na kousky kombinující tradici s odvahou. Třeba na řadu „ejlů“ s novými odrůdami žateckého chmele. „Vždyť to chutná jak česnečka,“ poznamenal prý na adresu nového českého chmele Uran obchodní sládek Budvaru Aleš Dvořák, který jinak s Paloušem úzce spolupracuje a konzultoval s ním mimo jiné i podobu nového budějovického ležáku 33. „Ejl“ s Uranem i dalšími zemitými tuzemskými odrůdami však má řadu příznivců, včetně autora těchto řádků.

Poslední dobou mě naprosto uchvátil svět Brut IPA a také v této skupině máme mnoho zajímavých piv od Freedom 4 po Alcatraz 18,“ popisuje Palouš styl, který se nevyznačuje velkou hořkostí, zato však prokvašením absolutně do sucha. Proto může mít čtyřka Freedom okolo 2,5 procent alkoholu a být ideálním společníkem do parných letních dní. A Alcatraz je silou 10,5 procenta alkoholu a suchým, perlivým, květinovým charakterem i pitelností nebezpečným konkurentem šumivých vín. Právě hrátky na opačných pólech jsou poznávacím znamením Cobolisu. Na jedné straně lehký šestistupňový Ale s francouzskými chmely vonícími po růžích a lesních plodech, na té druhé třeba silné stouty. „Tmavá piva se u nás až tak neprodukují, byť zde mají dlouhou tradici,“ poznamenává sládek, který se tuto ‚nespravedlnost‘ snaží zvrátit.

I proto ho mrzí současná situace. Nejen, že kvůli krizi předloni Cobolis vyrobil asi o třetinu piva méně než o rok dříve. „Hlavně nás tato doba donutila nevařit věci, co jsou kořením trhu a prodávají se bohužel pomalu, i když jsou skvělé. Proto loni nevznikl můj oblíbený American Barley Wine Xenofon 22, ani jsme neuvařili další Meč světla 24, což je imperiální stout,“ lituje Palouš.

Tomáš Stejskal
Tomáš Stejskal
Novinář, převážně filmový a komiksový kritik, který však po více než dekádě amatérského, leč systematického degustování desítek pivních stylů z celého světa, stále více píše také o svém nejoblíbenějším nápoji.

Podobné články

PIVOVAR OBORA

Martin Novák je především farmář. Na táborsku má statek, kde chová skot na mléko, pěstuje obilí. V roce 2008 postavil vlastní bioplynovou elektrárnu. Takže...