Pivovar HOPPY DOG

Do rodiny pivovarských psů, mezi jejíž nejslavnější členy patří skotský craft beerový (dnes již značně kontrovezní a komercionalizovaný) gigant BrewDog nebo legendární marylandský Flying Dog přibylo v roce 2016 agilní ostravské štěně, které si do názvu i sloganu vetklo krédo: nebát se chmele. Hoppy Dog patří ke skutečným pivovarským prckům. Veškerou technologii zvládli jeho zakladatelé, bratři Martin a Luboš Petrovi, umístit do prostoru bývalé brusičské dílny, tedy dvojgaráže situované do nenápadného obytného vnitrobloku v městském obvodu Vítkovice. Nebylo to nic snadného. S úsměvem vzpomínají na situaci, kdy jim dorazily tanky a do stísněného prostoru se vešly skutečně na centimetry přesně.  

Název pivovaru
Adresa
WWW https://www.hoppydog.cz/
Sládek
Rok založení
Kapacita varny
Stáčí

V Hoppy Dogu tak využívají každičkou píď. Srdcem pivovaru je šestihektolitrová varna, které vládne mladší z bratrů Martin, absolvent tradiční pražské sládkovské školy v Podskalské. Starší Luboš má na starost propagaci a obchodní část provozu pivovaru, jehož specialitou jsou především svrchně kvašená piva, při jejichž výrobě se chmelem nešetří. Hoppy Dog se tak hlásí k americké tradici výrazně aromatických piv typu Ale, o čemž svědčí nejen jeho produkty, ale i sympaticky neformální image garážové značky.

Z garáže do pivoték

Ležákům se pivovar nevyhýbá, ale těžiště jeho portfolia leží jednoznačně jinde: „Od začátku se specializujeme na svrchně kvašená piva, snažíme se mít v nabídce vždy klasický IPA a APA a portfolio doplňujeme variantami jako NEIPA, Black IPA, White IPA, Rye IPA, Saison a dalšími. Snažíme se o pestrou nabídku a chceme překvapovat novinkami. Obvykle máme na výběr pět až šest druhů piva,“ vypočítává Luboš jednotlivé styly, kterými se Hoppy Dog prezentuje.

Novinky tvoří pětinu produkce, jinak se pivovar opírá o čtyři stabilní kousky typu APA a pět IPA. „Mezi IPA vnímáme jako vlajkovou loď IPA Hoptimist s chmelem Nelson Sauvin, mezi oblíbené IPA patří Hopium, Hopster, White IPA Goro a dále APA Rafan, Coyote a Dingo,“ popisuje nabídku Luboš. Konzument Hoppy Dogu se v tomto ohledu může spolehnout, že dostane poctivě postavené a čisté pivo, ve kterém skvěle hraje aromatické chmelení a sladový základ.

Před sedmi lety, když pivovar začínal, byla jeho specializace na svrchně kvašená piva odvážným krokem a pochopitelně se nemohl opřít jen o konzumenty v rámci slezského velkoměsta s poměrně konzervativním pivním vkusem. Původně Hoppy Dog cílil především na pivotéky a specializované craftové podniky po celé republice. Sám provozuje sympaticky punkový brew bar v centru Ostravy nazvaný (jak jinak) Psí kusy.

Ze štěněte se Hoppy Dog za roky existence vypracoval ve stabilní značku, která slavnějším pivním psům ostudu rozhodně nedělá.

Vít Schmarc
Vít Schmarc
Kulturní novinář, filmový distributor a letitý pivní nadšenec, domovarník a momentálně i nájemná pivovarská síla.

Podobné články

PIVOVAR OBORA

Martin Novák je především farmář. Na táborsku má statek, kde chová skot na mléko, pěstuje obilí. V roce 2008 postavil vlastní bioplynovou elektrárnu. Takže...