PIVOVAR KAMENICE NAD LIPOU

Malebnému náměstí v Kamenici nad Lipou, městečku nedaleko Pelhřimova, vévodí místní zámek z 16. století. Zkušený milovník piva se ale nenechá rozptylovat aristokratickou idylkou a rychle přejde na druhou stranu silnice, kde se nachází na pohled o něco málo skromnější budova původního pivovaru z počátku 17. století. Nejen pro znalce vyvážených českých ležáků se tu nachází atraktivní poutní místo, které navazuje na pětisetletou kamenickou tradici vaření piva.

Název pivovaru
Adresa
Kraj
WWW https://www.pivovar-kamenice.cz/
Sládek
Rok založení
Typ
Kapacita varny
Stáčí
Vybavení

Překrásný areál přežil obě světové války, ale jako mnoha dalším pivovarským provozům mu zlomil vaz přelom čtyřicátých a padesátých let a znárodnění, po němž místní varna na dlouhá desetiletí vyhasla. První záblesk na lepší časy přišel v Kamenici nad Lipou v roce 2013, kdy zde začal působit legendární, zprvu domovarnický „pidipivovar“ Kokeš Tomáše Kopačky. Ten v chalupě svého otce úspěšně působil na varně se skromnou kapacitou 550 litrů až do nedávna. V dubnu 2021 ale přesídlil do Drahouše na Rakovnicku, kde zahájil výrobu v novém zázemí.

Samotný kamenický areál si musel na vzkříšení své pivovarské slávy ještě tři roky počkat. Do jeho obnovy se zapojil Milan Houška, který do záchrany chátrajícího komplexu investoval několik desítek milionů korun získaných prodejem své firmy na autodíly. Kamenický pivovar prošel rozsáhlou rekonstrukcí, kterou řídilo architektonické studio OTA Atelier. Architekti Tomáš Henel, Ondřej Fiala a Eva Hrubanová citlivě očistili původní ráz s důrazem na originální prvky a materiály, přidali minimalistické funkční detaily zvyšující pohostinnost celého areálu.

Po vstupu pivovarskou branou se tak návštěvník ocitne na prostorném nádvoří, které v létě slouží jako obří zahrádka a prostranství sloužící společenským akcím. V čistém a světlém interiéru pivnice s vlastní kuchyní a varnou dominují původní cihlové klenby a nerez pivovarských technologií. Kamenice tak zůstává citlivou připomínkou tradiční pivovarské architektury, přitom si ale zachovává přívětivou svěžest, minimalismus a prosvětlenost.

Pivo s charakterem

Krom možnosti kochat se invenčně zachovanými památkami na minulost nabízí Kamenický pivovar především příležitost potěšit vybrané pivní chutě. V nitru pivovaru se nachází hned dvě varny. Menší, desetihektolitrová, slouží k experimentům, kurzům i pro potřeby létajících pivovarů, na té velké produkuje Kamenice svou vyhlášenou hlavní řadu piv. Sládkem je tu čtyři roky Přemysl Chmelař. Kladenský rodák prý kdysi váhal, zda být pekař, kuchař, nebo sládek. Pivo nakonec zvítězilo. V pivovaru působí od jeho založení, na pozici vrchního sládka přešel koncem roku 2018.

„Naše portfolio je průřez českých i světových pivních stylů. Primárně se zaměřujeme na klasické ležáky 10° a 12° dále v našem základním portfoliu je IPA 15° a New Zealand Pale Ale,“ vypočítává zástupce mladší generace pivovarníků dostupné druhy. Přibližně každý měsíc také pivovar vaří limitovaný speciál. Páteř prodejů pochopitelně tvoří ležáky. „Za vlajkovou loď lze označit s největší pravděpodobností výčepní 10°,“ říká Přemysl Chmelař. „Jelikož se na nás spousta lidí obracela, že jsou naše piva příliš hořká, zařadili jsme do portfolia také 11°, která je méně hořká a více sladová, aby vytvořila kontrast k našim pivům a konečný spotřebitel si mohl vybrat pivo, které mu více vyhovuje,“ dodává sládek. V současnosti jedenáctka šlape v oblibě na paty i desítce.

Kamenická piva charakterizuje čistota, preciznost a výrazný charakter. Ležácká piva jsou ideálně vyvážená, plná a nesmírně pitelná, každé má charakteristickou šťavnatou chmelovou linku. Nezaostávají ani svrchně kvašené speciály. Zejména stálý New Zealand Pale Ale, který využívá ne tolik frekventované novozélandské chmely, má osobitý drsný charakter, v němž se potkávají tóny angreštu a grepů. Největší výzvu ale hledejme opět u ležáckých piv: „Nejvíc nám dala zabrat výčepní 8°. Je to náš sezónní speciál. Chtěli jsme udělat lehké pitelné pivo, které zároveň nebude vodnaté.“ A tento lehounký a osvěžující společník pro horké letní měsíce s jemným nádechem chlebové kůrky se vyvedl podobně jako další kamenická piva.

V únoru 2020 rozšířil majitel pivovaru kapacity, další navýšení následovalo o rok později. Výrobní kapacita se nejprve přidáním devatenácti ležáckých tanků zvedla na dvojnásobek, dnes je pivovar teoreticky schopný vyrobit až 30000 hektolitrů piva ročně. Pivovar Kamenice nad Lipou zprovoznil před časem i vlastní plechovkovací linku, kterou pronajímá i zájemcům z řad dalších podniků.

Kamenické pivo je navíc stále oblíbenější mezi specializovanými hospodami a pivními bary v celé republice. Český pivní trh se tak dočkal výrazného zkvalitnění nabídky.

Vít Schmarc
Vít Schmarc
Kulturní novinář, filmový distributor a letitý pivní nadšenec, domovarník a momentálně i nájemná pivovarská síla.

Podobné články

PIVOVAR OBORA

Martin Novák je především farmář. Na táborsku má statek, kde chová skot na mléko, pěstuje obilí. V roce 2008 postavil vlastní bioplynovou elektrárnu. Takže...