PIVOVAR NERATOV

Když se vyšplháte serpentýnami Orlických hor až do obce Neratov poblíž polských hranic, už z dáli je vidět proslulý kostel. Známé poutní místo v roce 1945 vyhořelo po zásahu střelou Rudé armády. Ale dnes ve vsi stojí nová dominanta. Když do ní vkročíte, nežasnete nad řemeslnou dokonalostí maleb a ornamentů oslavujících Boha, jak bývá v kostelích a klášterech zvykem. Neratovský kostel Nanebevzetí panny Marie jako by svou prosklenou střechou lákal k Bohu přímo, bez kudrlinek. Jen trocha dřevěného obložení a trámů dělí návštěvníky od nebes, která se zdají na dosah.

Název pivovaru
Adresa
Kraj
WWW https://pivovarneratov.cz/
Sládek
Rok založení
Typ
Kapacita varny
Stáčí
Vybavení

Dluh splacený po staletích

Ale ještě než se v poslední zatáčce objeví na dohled stavba, která obec proslavila, napravo je vidět nenápadnější budova, vyvedená však v neméně výrazném architektonickém duchu. K modernímu pivovarskému objektu vzdušně obloženému dřevem vede cesta kolem zahrádky, kde lze zakoupit místní rostliny i čerstvé jahody, když je zrovna sezóna. Hned za pivovarem šumí říčka Divoká Orlice a červenobílá vlajka dává najevo, že za novou dřevěnou lávkou v místě dřívějšího kamenného mostu už budeme na návštěvě u „sousedů“, kam mohou pokračovat nohy poutníka až k vrcholu Jagodna.

Do nedávna vysídlená vesnice v průběhu let ožila obchůdkem, prádelnou i chráněnou dílnou Naděje. O to lépe pak chutná místní pivo Prorok, když jej pijete v místě plném života, které se hrdě postavilo osudu mnoha jiných občin v zapomenutých zákoutích země. „Už řád Servitů kolem roku 1723 usiloval o výstavbu kláštera a pivovaru v Neratově,“ komentuje obchodní manažer Jiří Herynek, jak novodobé založení pivovaru je dluhem splaceným po mnoha staletích. Tehdy se tento záměr neuskutečnil a Serviti se přestěhovali do Králík. Tam však vystavěli pouze klášter. „Tato myšlenka v hlavách neratovských utkvěla. Páter Josef Suchár o pivovaru uvažoval už 10 let před výstavbou, která se nakonec uskutečnila v letech 2016 až 2017.“

Základem nabídky jsou ležáky plzeňského typu. „Vaříme piva tradičním dekokčním způsobem, spodně kvašená, nefiltrovaná. Využíváme i metody dělení várky na rmuty. Suroviny používáme tradiční a především z české nabídky,“ přibližuje místní produkci Jiří Herynek. „Nejprodávanější jsou světlé ležáky Prorok 11 a Prorok 12. Oba tvoří vyrovnanou dvojici nejžádanějších piv. Piva jsou dle zákazníků oblíbená proto, že připomínají tradiční ležáky z dřívějších dob.“

Do vsi se vrátil život

Vedle hezky pitelné jedenáctky a dvanáctky, která je trochu tmavší a vyniká kořenitě hořkou chutí, na čepu nechybí ani lehčí desítka. „Výzvou pro loňský rok bylo postní tmavé pivo. Také velikonoční Prorok 13 se povedl a budeme ho na žádost zákazníků opět vařit. Navázali jsme tak na  polotmavou třináctku Kometu z Vánoc,“ popisuje zbytek portfolia Jiří Herynek. Požitek z neratovských piv umocňuje fakt, nakolik se tu pivovar stal součástí komunity, která nechce do vsi přilákat jen turisty, ale především navrátit sem život. „Nyní dáváme práci sedmi lidem s handicapem a je to jeden z projektů sociálního podnikání, který zapadá do celkové koncepce rozvoje tohoto ekonomického segmentu v oblasti,“ rozvíjí Herynek myšlenky Sdružení Neratov, které ve vsi působí už od roku 1992. „Pivo nabízíme přímo v Neratově v hospodě, v nově otevřeném domě U Proroka a také lahvové v obchodě.“

Přesto, že jde o mladý pivovar, dařilo se mu i během pandemie stále rozšiřovat zákaznickou základnu. „Výstav se předloni zvedl a také loni měl vzestupný trend. Musím poděkovat našim odběratelům, protože vesměs veškerá produkce šla do lahví a to nás drželo nad vodou,“ rozebírá Herynek situaci v době korony. „Je to o to náročnější, vše naplnit a hlavně rozvézt. Pivo jsme zaváželi sami i do lokalit Ostravska, Zlínska, Olomoucka, Brna, Prahy a Liberecka.” Mezitím vznikl i nový e-shop a neratovští se pustili také do svrchního kvašení. V portfoliu dnes nechybí IPA ani pšeničné pivo.

Tomáš Stejskal
Tomáš Stejskal
Novinář, převážně filmový a komiksový kritik, který však po více než dekádě amatérského, leč systematického degustování desítek pivních stylů z celého světa, stále více píše také o svém nejoblíbenějším nápoji.

Podobné články

PIVOVAR OBORA

Martin Novák je především farmář. Na táborsku má statek, kde chová skot na mléko, pěstuje obilí. V roce 2008 postavil vlastní bioplynovou elektrárnu. Takže...