PIVOVAR SOLNICE

Piaristické náměstí v Českých Budějovicích nabízí potěšující pohled pro milovníky historické architektury. Od roku 2019 má vedle Kostela obětování Panny Marie opravenou i další výraznou dominantu – budovu městské sýpky z roku 1531, v jejíchž prostorách vznikl nový řemeslný pivovar. Soukromý investor se rozhodl unikátní stavbě vdechnout nový život. Ve třech patrech se tu tak rozkládá útulná pivnice a restaurace, která invenčně kombinuje moderní design s kovovými prvky a starobylou trámovou konstrukci. Poslední patro pod vysokým krovem pak slouží k muzejním účelům. A přinejmenším jedním technickým prvkem je Solnice unikátem mezi českými řemeslnými pivovary.

Název pivovaru
Adresa
Kraj
WWW https://www.pivovarsolnice.cz/
Sládek
Rok založení
Typ
Kapacita varny
Stáčí
Vybavení

Historická budova s moderní varnou

Solnice patří k těm projektům, kde pivo zachraňuje jedinečnou architektonickou památku. Rekonstrukce znamenala pro investora, firmu Sinop, která se specializuje na výrobu chladících a výčepních technologií, větší výzvu, než původně plánoval. Ukázalo se totiž, že budova nepojme varnu a pivovarskou technologii. Bylo tak třeba najít pro ně jiné umístění. Nakonec posloužil starobylý rohový dům v nedaleké Hroznové ulici, kam se pohodlně vešla desetihektolitrová varna od firmy Kaspar-Schulz, ležácký sklep i firemní zázemí. Jak ale pivo co nejrychleji a bez ztráty čerstvosti dostat do restaurační části? Řešení přinesl unikátní pivovod, který vede pod Piaristickým náměstím a ústí v restauračních tancích, odkud se pak čerstvé pivo tlačí rovnou do výčepních kohoutů.

Varně vládne pivovarská legenda Ivan Dufek, dlouholetý sládek Budvaru.

Stavebním kamenem solnického portfolia jsou ležácká piva. „Od založení pivovaru se držíme stejné myšlenky – základem a vlajkovou lodí je Solnice 12° světlý ležák s vyšší hořkostí 44 IBU. Velmi žádaná je Solnice 11° světlý ležák s nižší hořkostí, který v prodejích často předčí i vlajkovou loď. Pro žíznivé sportovce máme Solnici 10° výčepní světlé a populární je i Solnice 11° polotmavá,“ říká správce pivovaru Radim Šimeček. Na otázku, jaká byla největší výzva, které pivovar čelil, odpovídá s úsměvem: „Než jsme vybrali tu správnou recepturu, pověřili jsme našeho sládka, aby uvařil několik zkušebních várek dvanáctky. My jsme pak upekli prase a ochutnávali. Byla to dřina, ale stálo to za to!“ Ani speciálům se však českobudějovický podnik nevyhýbá. Ve své nabídce už měl pšeničné pivo, APA, belgický dubbel, irský Red Ale či stout. Aktuálně nabízí i oblíbené styly APA a NEIPA. Svým zákazníkům tak nabídne zhruba pět nových piv ročně.

Klasická česká pivní tradice

Solnice se hrdě hlásí k českým pivním tradicím. Varně vládne pivovarská legenda Ivan Dufek, dlouholetý sládek a učitel pivovarnictví. Řemeslu se věnuje už půl století a odejít do důchodu se nechystá: „V penzi jsem byl a nejde to,“ usmívá se člen Síně slávy českého pivovarnictví a sladařství, zatímco prosklenou varnou se nese krásná vůně chmelovaru. Jeho ležáky jsou v dobrém slova smyslu piva ze staré školy, jednoduché, přímočaré a příjemně pitelné. Slabší jedenáctková varianta uspokojí milovníky výrazně sladových, obilných piv, ta silnější díky vyšší hořkosti zase milovníky peprnějších, více nachmelených kousků. Pod Piaristickým náměstím tak funguje skutečně zdravý pivní oběh.

Vít Schmarc
Vít Schmarc
Kulturní novinář, filmový distributor a letitý pivní nadšenec, domovarník a momentálně i nájemná pivovarská síla.

Podobné články

PIVOVAR OBORA

Martin Novák je především farmář. Na táborsku má statek, kde chová skot na mléko, pěstuje obilí. V roce 2008 postavil vlastní bioplynovou elektrárnu. Takže...