RODINNÝ PIVOVAR ZICHOVEC

Už je to pěkných pár let, co začaly tuzemské pivotéky zaplavovat lahve nejen s nezvykle dobrým pivem, ale také s nezvyklými etiketami. Svou špičkou nahoře připomínaly domeček. Když se milovník piva vydal do malé vísky Zichovec prozkoumat „místo činu“, ihned pochopil, odkud se ten tvar vzal. V Zichovci nevyrostl jen restaurační pivovar, ale okolo něj celé centrum obce – s obecním úřadem, ubytováním, obchodem, knihovnou. A také moderní, minimalistickou kapličkou, z jejíhož vnitřku je úzkým průzorem působivý výhled na obdélníkovou fontánu. Právě obrys této stavby kopírují zichovecké etikety. Jako by symbolicky dávaly najevo, že jde o mnohem víc než pivovar.

Název pivovaru
Adresa
Kraj
WWW https://pivovarzichovec.cz/
Sládek
Rok založení
Typ
Kapacita varny
Stáčí
Vybavení

Paradoxně ale dnes, kdy Zichovec patří k nejambicióznějším českým minipivovarům, už varny v místní restauraci slouží jen jako testovací. V objemu, jaký zichovečtí potřebují, pivo vzniká v novém pivovaru v nedalekých Lounech, moderním objektu na kraji města, který vznikl rekonstrukcí bývalé tankové střelnice a kde se vaří od roku 2016.

Když se vůbec poprvé zrodila myšlenka na pivovar v hlavě Ivana Husáka na jedné rodinné oslavě, jeho bratr si jen poklepal na čelo se slovy: „Ty jsi magor.“ Dodnes se tak jmenuje jedno ze základních piv zichoveckého portfolia, silná, sladová a lehce peprná spodně kvašená patnáctka, která patří spolu s kvalitní gastronomií a několika dalšími ležáky k základu tradiční nabídky restaurace v Zichovci, která hosty láká spíše na zichoveckou klasiku. Tedy vedle ležáků třeba na lehké Ale Mosaic či Robin, které se skvěle hodí právě k jídlu.

Evropská NEIPA

Ale samotný pivovar v Lounech, který mezitím převzali synové pana Husáka Ondřej a Jan, se od tradic posunul opravdu daleko. Náš pravděpodobně nejproduktivnější pivovar navařil za dobu své existence více než 250 různých druhů, ročně jich vzniká okolo šedesátky. „Mezi naše nejprodávanější piva samozřejmě stále patří ležák Krahulík, který je s námi už od úplného počátku,“ komentuje nabídku manažerka Leona Gregorová. „Pouštíme se však stále více do pivních stylů, které k nám přišly ze zahraničí jako je New England IPA a Sour Ales neboli kyseláče. U zahraničních pivovarů se inspirujeme a sledujeme aktuální trendy v pivním světě.“

Právě v produkci New England IPA patří Zichovec mezi nejen domácí, ale i evropskou špičku. „Jeden z našich nejprodávanějších speciálů a dá se říci vlajková loď pivovaru je NEIPA nazvaná Nectar of Happiness. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších piv nejen díky svému zapamatovatelnému a hravému názvu, ale také díky své nezaměnitelné ovocité, sametové chuti a výraznému chmelovému aroma,“ popisuje Gregorová pivo, které už se stalo legendou, jak ostatně dokazují i četné internetové memy. Ale především to dokazuje jeho chuť, Nectar of Happiness je definicí onoho slovního spojení pivní džus, kterým se někdy styl NEIPA označuje. Ovesné vločky spolu s výrazným chmelením za studena mu dodávají jemnost a hutnost, samotné chmely pak chuť ananasu, manga či žlutého melounu. Existuje též silnější verze More Nectar More Happiness s devíti procenty alkoholu a přesto s pitelností, která skoro volá po tom, aby na toto pivo byl potřeba zbrojní pas.

„Tajemství našich NEIPA je samozřejmě tajemství,“ komentuje tajuplně oblíbený styl hlavní sládek Tomáš Mužík. „Tento pivní styl nás doslova pohltil. Od začátku, kdy o NEIPA začalo být v našich končinách povědomí, jsme věděli, že toto bude jeden ze směrů, kterým se chceme ubírat. Jako u každé nové věci byly začátky trochu kostrbaté, ale nedá se mluvit o nějakých velkých neúspěších. Poměrně rychle jsme si výrobní postup tohoto populárního stylu osvojili a začali standardizovat kvalitu.“

Mužík vystihuje krátké rozpačité období, kdy každý, kdo ochutnal New England IPA trendující po celém světě, třeba v některém z britských či berlínských pivovarů, byl z prvních českých produktů lehce zklamaný. Ale to už je minulost. Naopak dnes je čas si s oblíbeným pivem hrát a vracet ho ke kořenům. „Dříve musela být tato piva hodně zakalená, výrazně chmelová, s velmi nízkou hořkostí a nasycením a většina chutnala a vypadala hodně podobně. V současnosti už NEIPA nemusí být jen takový podivně zakalený nápoj, ale může z ní být krásně ovocně chmelová, džusovitá paráda s nepatrně vyšším nasycením a hořkostí,“ říká sládek Mužík, který za mnoha takovými stojí.

Exprimentování jako cesta vpřed

Dnes se Zichovec svým výstavem už pohybuje na hranici minipivovaru a možná ji brzy překročí, ale to neznamená, že by nějak polevoval v rozmanitosti a experimentování. Třeba jedna z loňských novinek se rozhodla vzít doslova jedno z českých synonym pro pivo. Žitná IPA Tekutý chleba nevyniká jen typicky drsným, lehce nakyslým žitným sladem, ale zichovečtí do něj rovnou přisypali opravdový chléb, a ne ledajaký. Jde o žitné pecny z pekárny a restaurace Eska v pražském Karlíně, kde se pečou z bio mouky na bukovém dřevě.

Předloni uprostřed léta vypustil Zichovec svá dosud nejambicióznější piva, která jsou výsledkem mnohaleté záliby pivovaru ve staření piva v sudech. Edici Barrel Project. „Je výjimečná tím, že tato piva po dobu jednoho až dvou let ležela v dubových sudech po whiskey, bourbonu nebo vínu. Pro vytvoření grafiky jsme se spojili s devíti umělci a jejich obrazy jsme přenesli na naše etikety, které jsou tak v podstatě uměleckým dílem,“ komentuje úspěšný projekt Leona Gregorová. „Jedno z těchto devíti piv, konkrétně Stout Coffee + Mapple Syrup byl dokonce oceněn zahraničním portálem Ratebeer.com jako nejlepší pivo České Republiky pro rok 2020.“ Není divu, tento temný nápoj o síle 13 procent alkoholu byl plný výběrové kávy z pražírny Doubleshot a javorového sirupu od malých kanadských výrobců. V chuti se vedle kávy, vanilky, dřeva a sirupové sladkosti, která nikterak nepřehlušovala vše ostatní, ozývaly také jemné rašelinové tóny.

Vedle těžkých piv typu Stoutu či Barley Wine v Zichovci školí v barelech po alkoholu též takzvaná Wild Ales zakvášená divokými kvasnicemi. Například předloňský Wild Muscaris byl saison, tedy belgický ale typický svou květinkovou vůní a chutí, který si tři roky poležel v sudech od chardonnay spolu se 40 kilogramy hroznů odrůdy Muscaris. Dokonalé spojení piva a vína.

Umění plechovky

Na pandemii a s ní související opatření v Zichovci zareagovali především tak, že většinu produkce přesunuli do lahví a plechovek. „Na jaře 2020 jsme uvedli do provozu plechovkovací linku, díky které jsme teď schopni reagovat na vzrůstající poptávku po plechovkách v celém pivním segmentu jak malých, tak i velkých pivovarů,“ říká Leona Gregorová. „Zároveň jsme tak schopni pivo stáčet do obalu, který je pro něj z hlediska trvanlivosti i možné recyklace tím nevhodnějším materiálem. Díky zamezení přístupu vzduchu a světla tak naše produkty dokážeme udržet v plechovce čerstvé po několik měsíců.“

Zichovec se jako jeden z prvních minipivovarů u nás pustil do plechovkování ve velkém. A v současné době nepočítá ztráty, spíše hledí do budoucnosti s cílem dále se rozvíjet. Mimo jiné rozšířením kapacit o další pivovar.

Tomáš Stejskal
Tomáš Stejskal
Novinář, převážně filmový a komiksový kritik, který však po více než dekádě amatérského, leč systematického degustování desítek pivních stylů z celého světa, stále více píše také o svém nejoblíbenějším nápoji.

Podobné články

PIVOVAR OBORA

Martin Novák je především farmář. Na táborsku má statek, kde chová skot na mléko, pěstuje obilí. V roce 2008 postavil vlastní bioplynovou elektrárnu. Takže...