Pivní styly, chmely a začátky

Ty nejlepší objevy v dějinách lidstva mnohdy začínají omylem. Když v 50. letech minulého století začali američtí výzkumníci vyvíjet nové chmely, jejich cílem bylo získat levnější náhradu za německý export, určenou do tehdejších obyčejných průmyslových ležáků. A tak se zrodil Cascade, coby lacinější náhražka dovážených německých chmelů. A velké americké pivovary jako Coors do nové odrůdy silně investovaly. Jenže s Cascadem byl drobný problém, vůbec nechutnal jako jemné německé harmonické odrůdy. K německým květinovým tónům přidával masivní nálože citrusů, především grepů. A lidem v Coors se vůbec nezamlouval.

Zato první pivní revolucionáři po něm sáhli hned. Nejprve pivovar Anchor uvařil svůj pionýrský Liberty Ale s použitím Cascade v roce 1975. A pak sládek Kevin Grossman založil o pár let později svůj nový garážový pivovar Sierra Nevada na Pale Ale, které se stalo prvním hitem začínající vlny amerického řemeslného pivovarnictví, které se vymezovalo vůči nudným pivům z mamutích koncernů. Američtí sládci měli na čem stavět, čerpali ze staletí starých britských tradic. Avšak přidali do ostrovních receptur na svrchně kvašená piva typu Ale, tedy taková, která kvasí při vyšších teplotách než chlebnatá “ležácká” piva a díky tomu už samotné kvasnice produkují různorodější ovocné chutě, tmavší karamelové slady a hlavně ty americké chmelové novošlechtěnce.

Ke Cascade přibyly odrůdy Amarillo, Centennial, Simcoe či Citra a vnesly do piva citrusové, pryskyřičnaté a tropické chutě. A také hořkost, protože v Americe je zkrátka všechno větší: krajina, auta i množství chmele v oblíbeném pivním stylu. Tradiční britské Ales ztrácely na síle i chuti kvůli ekonomickým restrikcím během světových válek a také z nich vymizel jejich divoký charakter daný tím, že dříve nebyly izolovány tak čisté kmeny kvasnic a ostrovním pivem se proháněly kvasinky rodu Brettanomyces, zodpovědné za lehce zatuchlé tóny, či chutě připomínající kůži. Tedy ty kmeny, které jsou dnes populární v divokých pivech a jejichž chuť se nejčastěji popisuje anglickým slovem „funky“.

Tomáš Stejskal
Tomáš Stejskal
Novinář, převážně filmový a komiksový kritik, který však po více než dekádě amatérského, leč systematického degustování desítek pivních stylů z celého světa, stále více píše také o svém nejoblíbenějším nápoji.

Podobné články

Sour Ale (kyseláč) a další styly

Když plzeňský pivovar Raven ve spolupráci s budoucí Sibeerií, tehdy ještě létajícím pivovarem bez vlastního technologického zázemí nazvaným BeerLab, uvařil před pěti lety první...

Fenomén stylů IPA a NEIPA

Když počátkem minulé dekády dorazily díky pivovarům jako Matuška či Kocour nachmelené Ales a ještě silnější a nachmelenější India Pale Ales do Česka, na...